تبلیغات
چند سوال در مورد ولایت فقیه - فلسفه ولایت فقیه چیست؟
 
چند سوال در مورد ولایت فقیه
سه شنبه 22 شهریور 1390 :: نویسنده : Demne
برای مشاهده مطلب به ادامه مطلب بروید
تبیین این مسأله به تحلیل دو نكته بر می‏گردد:
1. چرا جامعه نیازمند زعامت و ولایت سیاسی است؟
2. چرا در جامعه اسلامی این زعامت سیاسی، برای فقیه جامع شرایط قرار داده شده است؟
جامعه انسانی از آن جهت كه مشتمل بر افراد با منافع، علاقه‏ها و سلیقه‏های متعارض و مختلف است، به طور ضروری نیاز به حكومت دارد. اجتماع انسانی -هر چند در حدّ بسیار مختصر نظیر یك قبیله یا روستا، نیازمند نظام و ریاست است. اصطكاك منافع، چالش میان افراد و اخلال در نظم و امنیت، مقولاتی است كه وجود نهادی مقتدر و معتبر را جهت رسیدگی به این امور و برقراری نظم و امنیت ایجاب می‏كند. بنابراین، جامعه بدون حكومت یا دولتی كه دارای اقتدار سیاسی لازم و قدرت برنامه‏ریزی، تصمیم‏گیری، اجرا و امر و نهی است، ناقص خواهد بود و دوام و بقای خویش را از دست خواهد داد.
امام علی(ع) در مقابل خوارج -كه شعار «لا حكم الاّ للّه» سر می‏دادند و بر نفی وجود حكومت و امارت اصرار ورزیده، مدعی حكومت مستقیم خدا بر خویش بودند می‏فرمود: «انّه لابد للناس من أمیر برّ او فاجر یعمل فی إمرته المؤمن»؛ «به ناچار مردم نیازمند وجود حاكم هستند؛ خواه نیكوكار و خواه بدكردار تا در حكومت او مرد با ایمان، كار خویش كند».نهج البلاغه، خطبه 40.
سرّ نیاز به ولایت سیاسی در نقص و ضعف فرد انسانی نهفته نیست؛ بلكه در ضعف و نقص مجتمع انسانی است. بنابراین اگر جامعه‏ای از افرادی شایسته و حق‏شناس نیز فراهم آمده باشد، باز هم نیازمند حكومت و ولایت سیاسی است؛ زیرا اموری وجود دارد كه مربوط به جمع می‏شود و نیاز به تصمیم‏گیری كلی و در سطح عمومی دارد و فرد -از آن جهت كه فرد است نمی‏تواند در این موارد تصمیم‏گیرنده باشد.
اختلاف نظام‏های سیاسی در اموری نظیر: شیوه توزیع قدرت، شرایط صاحبان قدرت، چگونگی احراز قدرت سیاسی، نقش و جایگاه مردم در واگذاری قدرت سیاسی و... است؛ و گرنه در اصل اینكه جامعه بشری نیازمند ولایت و زعامت سیاسی است، اتفاق نظر وجود دارد و تنها مخالف آن، آنارشیست‏ها هستند كه نه عدد معتنابهی‏اند و نه دلیل موجهی دارند.
اما اینكه در اندیشه سیاسی شیعه، زعامت سیاسی در عصر غیبت به فقیه جامع شرایط واگذار شده، بدان جهت است كه رسالت و وظیفه حكومت، تطبیق امور مسلمانان با تعالیم شریعت است. هدف حكومت دینی، تنها برقراری امنیت و رفاه به هر شكل و سامان نیست؛ بلكه باید امور جامعه و روابط و مناسبات آن با احكام، اصول و ارزش‏های دینی مطابق باشد و این مهم نیازمند آن است كه مدیر جامعه اسلامی -در عین برخورداری از توانایی‏های لازم در عرصه مدیریت آشناترین مردم به حكم خداوند در این موارد بوده و از فقاهت لازم در امور اجتماعی و سیاسی برخوردار باشد. امام علی(ع) می‏فرماید: «أیها الناس ان احق الناس بهذا الامر أقواهم علیه و أعلمهم بأمر الله فیه»؛ «ای مردم! سزاوارترین مردم به امارت و خلافت كسی است كه بدان تواناتر و در آن به فرمان خدا داناتر باشد».همان، خطبه 173.
پس جامعه اسلامی، نیازمند ولایت و زعامت سیاسی است؛ همچنان كه هر جامعه دیگری برای برطرف كردن بعضی از كمبودها و نواقص اجتماعی خویش و تأمین نظم و امنیت، محتاج آن است. این زعامت سیاسی به فقیه عادل توانا داده شده است؛ زیرا مدیریت جامعه اسلامی -افزون بر توانایی‏های مدیریتی به اسلام‏شناسی و فقه‏شناسی نیز نیازمند است.برای آگاهی بیشتر ر.ك: جوان آراسته، حسین، مبانی حكومت اسلامی.
نوع مطلب : اثبات ولایت فقیه، 
برچسب ها : فلسفه ولایت فقیه، فلسفه ولایت فقیه چیست؟، فلسفه ولایت فقیه چیست، فلسفه ولایت، ولایت فقیه، اثبات ولایت فقیه، ولایت فقیه ؟، شبهات ولایت فقیه، دلایل عقلی بر ولایت فقیه،


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Demne
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد قالب وبلاگ چیه؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :